Příspěvky k dějinám cukrovarnického průmyslu v Čechách

Ing. Jan Vincenc Diviš

desky

ISBN 978-80-904178-2-3

Vyšlo: březen 2009

Informace: 1. vydání, CD-ROM

Cena: 169,00 Kč včetně DPH 21%

Objednat můžete na media@das-mcp.cz

Poštovné a balné: 60,00 Kč - platba na účet předem

                             160,00 Kč - dobírka

Edice "MCP STARÁ KNIHOVNA"
 
Prakticky každý archivář či badatel, lhostejno zda odborník nebo laik naráží při svém studiu na problémy s vyhledáním potřebných informací.
V době intenzivního rozvoje informačních médií je zdánlivě vše dosažitelné na internetu. Při bližším studiu však zjistí každý kdo hledá podrobnější informace, že to co právě hledá zrovna není dostupné
Knihovny v České republice mají miliony svazků, přesto ale dochází k  situacím kdy konkrétní knihu není možné dohledat, půjčit si domů či z ní pořídit kopie pro domácí studium.
Edice „Stará knihovna“ chce připravovat vybrané tituly, které mohou být zajímavé pro studium jednotlivých průmyslových oborů, historie i firemního podnikání. Mělo by se vždy jednat o tituly, které jsou pro takové studium podstatné a současně je složité jejich vypůjčení či reprodukování.
Jako první v této edici je vydána publikace Jana Vincence Diviše vydaná roku 1894 pod názvem Příspěvky k dějinám průmyslu cukrovarnického, Spolek cukrovarníků východních Čech. Původní kniha má 115 stran a CD-ROM jí kompletně převádí v digitální podobě.
 
Ing. Jan Vincenc Diviš (6.4.1848 – 13.10.1923), chemik, ředitel Cukrovaru akciové společnosti v Přelouči v letech 1879-1919.
Pocházel ze staré české šlechtické rodiny Divišů Čisteckých. Po studiu na pardubické reálce u prof. Gebauera se začal věnovat cukrovarnictví a jako známý odborník byl autorem odborných prací v oboru. Mezi významná díla patří jeho „Saccharimetrie na základě fysikálném a chemickém“ vydaná roku 1897, která byla základem i dalších studií např. v lékařském písemnictví
V letech 1914-1919 byl starostou Přelouče. Zasloužil se o založení Polabského muzea v Přelouči, uspořádal též Věstník Muzejního spolku v Přelouči a byl dárcem řady exponátů tomuto muzeu. Napsal i několik publikací o Pardubicích.