Načítám data

Stáhnout PDF

Věstník MCP 3/2017 (Národní banka Československá)

Březnový věstník má vlastně dvě samostatné části. Ta první se nijak neliší od obvyklých čísel. Najdete v ní klasický úvodník, rubriku o zapomenutých firmách a několik novinek z našich sbírek.

Za poslední stránkou ale najdete zvláštní přílohu věstníku v podobě článku o akciích Národní banky Československé. Tento článek pro nás napsal ředitel Archivu České národní banky, PhDr. Jakub Kunert k 90. výročí uvedené těchto akcií na pražskou burzu. Národní banka Československá měla specifické postavení. Přestože byla akciovou společností, nebyla zapsána v obchodním rejstříku. Vznikla zákonem a její stanovy tak vyšly ve sbírce zákonů. I podoba jejích akcií byla výrazně odlišná od běžné produkce a proto se článek věnuje nejen historii banky, ale zaměřuje se právě na jejich tisk.

Celý článek je koncipován jako odborný, lišící se od populárně-naučné formy, kterou běžně užíváme a proto byla použita i odlišná grafická úprava a písmo. Tímto článkem se dostáváme na vyšší úroveň našeho věstníku a věříme, že získáme i další autory ke spolupráci na obdobné bázi.

Jako obvykle jsou pak součástí obrazové přílohy mnohé zajímavé snímky, které nebyly dosud publikovány a některé z emisí akcií jsou zveřejněny vůbec poprvé na světě.


Snad se Vám toto netradiční číslo bude líbit stejně, jako naše ostatní tematická čísla.

1491374251_03-2017

Upozornění: obrázek je náhledem titulní strany. Věstník je ke stažení v PDF souboru po zvolení odkazu v záhlaví »stáhnout PDF« kde se vám již celý věstník otevře.