Načítám data

Stáhnout PDF

Věstník MCP 4/2014 (U města Paříže)

V úvodu dubnového čísla si připomínáme drobná výročí různých událostí a v čísle také najdete, jako obvykle, již 10. díl našeho seriálu k připomenutí 1. světové války.

Hlavní článek se věnuje historii dnes již zapomenutého „Obchodního domu „U města Paříže“, který stál v centru Prahy od roku 1852. Historie akciové společnosti byla poměrně krátká, ale zato navazovala na dlouholetou tradici prodeje ozdobnického zboží, tedy tzv. galanterie a i konec firmy není bez zajímavosti. Firma prošla do roku 1927 opravdu složitým vývojem, stejně tak jako rodina zakladatele a jeho pokračovatelů. Bohužel tento slavný obchod zanikl nejen fakticky, ale i celý dům byl v roce 1934 zbořen. Na jeho místě byl postaven podle návrhu arch. Josefa Gočára dům nový, který je dnes stejně významný svým pojetím, lišícím se od dosavadní Gočárovy tvorby.

Článek je doprovázen obrazovým materiálem, který zachycuje dnes již neexistující stav i průběh změn a v řada doprovodných dobových materiálů byla poskytnuta z privátních zdrojů, za což majitelům dokumentů děkujeme. Mnohé z nich jsou publikovány vůbec poprvé, stejně jako akcie firmy, které se jen zázrakem dochovaly.

1399981693_duben1470
Upozornění: obrázek je náhledem titulní strany. Věstník je ke stažení v PDF souboru po zvolení odkazu v záhlaví »stáhnout PDF« kde se vám již celý věstník otevře.