Načítám data

Muzeum vydalo pro sběratele státovku 100 Kč II. emise 1920 (Muchovka)

K vydání kvalitního reprintu státovky 100 Kč II. emise 1920.



Státovka vydaná Republikou Československou 14. ledna 1920 patří k legendární bankovce, která započala éru zelených stokorun a motiv Hradčan.

Bankovka byla,tištěna v USA tiskárnou American Bank Note Company jako v pořadí druhá československá bankovka v rámci zakázek zadaných státem této tiskárně.

Autorem návrhu jsou grafik Robert Savage z ateliéru tiskárny s použitím hlavních motivů z díla Alfonse Muchy. Design bankovky tak sice vychází z obvyklých designů a motivů používaných tiskárnou pro jejich komerční zakázky, ale dominují zde výrazné české motivy, tak typické pro Muchovu tvorbu. Na lícové straně je motiv slovanské kněžky, který Alfons Mucha již dříve vytvořil pro účely pojišťovacího ústavu Slavia, na rubu jsou motivy českých krojovaných žen s výrazným motivem Hradčan a Karlova mostu..

1661543613_100-1920-1

Bankovka o rozměru 170x85 mm byla v oběhu od 10. listopadu 1920 do 30. června 1939 a patřila k nejdéle obíhaným bankovkám za první republiky. Vydány byly dva základní druhy sérií a to 26 sérií jednopísmenkových A až Z a později 26 sérií dvojpísmenkových Aa až A.

Bankovka, které se také říká zelená Muchovka patří mezi nejkrásnější československá platidla a přes svoji poměrně značnou rozšířenost se kusů v perfektním stavu nevyskytuje tak mnoho. Cena špičkového exempláře přesahuje cenovou hranici 100 000 Kč.

Muzeum cenných papírů vydalo reprint této státovky pro sběratele již v roce 2020. Tehdy byla zvolena jiná tisková technika i výrobní postup než nyní. Tehdy se vycházelo zcela přesně z dochovaných odstínů barev uložených v archivu ČNB. Jiná tisková technika, novodobý papír a zvolená technologie vedla sice k úspěšnému tisku, přesto v porovnání s dobovými originály státovek nebyla docílena plná věrnost.

Po dvou letech, kdy byly jsou původní reprinty vyprodané se muzeum rozhodlo zvolit další tisk z nových tiskových dat, ovšem s poučením se z původních chyb. Zvolena byla jiná technologie, tisk byl proveden v tiskárně cenin v kombinaci tří tiskových technik a tiskově byla vyjma ocelotisku provedena ve stejném tiskovém složení barev i tiskových desek. Celkově bylo pro tisk použito neuvěřitelných 12 barevných odstínů. Sériová písmenka byla nově tištěna knihtiskem, stejně jako na původní bankovce. Technické přípravy podkladů ke vzniku faksimilie se opět ujal Matěj Gábriš.

Tisk byl proveden ve dvojím provedení. Část nákladu byla vytištěna na klasický ceninový papír s vodoznakem WINDMILL (větrník), na který se tisknou třeba sběratelské bankovky ze série Václava Zapadlíka. V tomto provedení budou dostupné série Aa, Bc, Mp a Gs.

Druhá část nákladu byla vytištěna na originální americký bankovkový papír s konfetami, shodný s tím, který Američané použili před sto lety na tisk původní bankovky. Vzhledem k naprosté unikátnosti tohoto provedení byla vydána pouze série A, která se bude prodávat ve speciálním folderu, aby se zdůraznila její výjimečnost.

Celkový náklad je 1.800 kusů. Běžné série Aa bylo vydáno v počtu 550 ks, série Bc, Mp a Gs v počtech 250 ks, série A na americký papír je v nákladu 500 ks.

1661543613_100-1920-2

Prodej této sběratelské bankovky bude zahájen v pátek 9. září 2022 v rámci veletrhu Sběratel, na stánku č.205 Muzea cenných papírů.

Muzeum cenných papírů, nadační fond