Načítám data

Pamětní sběratelská bankovka 150 let československého prezidenta JUDr. Emila Háchy

Na 12. července připadá 150. výročí narození třetího československého prezidenta, JUDr. Emila Háchy.


Osobnost JUDr. E. Háchy je všeobecně známá, bohužel však na sobě nese balast téměř padesáti let očerňování ze strany komunistické ideologie, přestože by měl být naopak vyzdvižen za svůj postoj v těžké etapě našich dějin.

V době pomnichovského marasmu byl vytažen ze soukromí své knihovny a byl nátlakem přesvědčen tehdejšími politickými lídry o tom, že jedině on může pomoci změnit politický pat, který po abdikaci a emigraci Dr. Beneše nastal jak před zrakem našeho národa, tak před sousedním Německem

1654606927_HACHA-LIC

Ve středu 30. listopadu 1938 byl po Masarykovi a Benešovi zvolen třetím československým prezidentem JUDr. E. Hácha. V této funkci působil v nejtěžším období našich novodobých dějin a snažil se udržet a konsolidovat náš stát v jeho nových poměrech. Bohužel vývoj šel příliš rychle a nezadržitelně, aby zabránil naplánovanému odtržení Slovenska a rozpadu společného státu. Po zprávě o přijetí vyhlášení samostatné Slovenské republiky byl pozván do Berlína řešit nově vzniklou situaci. Proto večer 14. března 1939 nasedl do vlaku a odjel jednat s Hitlerem. Ten ho, jak bylo jeho zvykem, přijal až v půl druhé ráno a sdělil mu, že je německá armáda připravena napadnout zbytek republiky.

V té době se snažil ze všech svých sil bránit nepřiměřenému nátlaku, řvaní, výhrůžkám války a bombardování Prahy. Vzdoroval až do doby, než byl zasažen srdečním infarktem. Pro Němce by to byla katastrofa, kdyby Hácha zemřel v budově Říšského kancléřství a Wehrmacht tak vpadla do Československa jako agresor. Nakonec i přes svůj kritický stav i po nátlaku ministra zahraničních věcí Františka Chvalkovského podepsal dokument o odevzdání se českého národa pod ochranu Říše. Domníval se, že Němci budou respektovat dohody, ale tak jako mnozí jiní světoví politici se v tomto mýlil. Gentlemanské dohody se dají uzavírat jen mezi gentlemany, ale ne se zákeřnými vrahy a šílenci.

Pro český národ nastala doba šestiletého temna. Hácha se stal státním prezidentem Protektorátu Čechy a Morava, ale i přes svůj stav dělal v prvních měsících a letech vše proto, aby zabránil tomu nejhoršímu. Zachránil tak mnoho zatčených vysokoškolských studentů a mnoho zatčených lidí. Po příchodu Heydricha do Prahy se však jeho vliv na rozhodování okupantů zmenšoval a díky zhoršujícímu se zdravotnímu stavu již nebyl schopen čelit jejich jednání a poválečný soud dokonce rozhodl, že od ledna 1943 nemohl vlivem zdravotního stavu odpovídat za své činy.

Přestože po svém nástupu do úřadu i po vzniku protektorátu byl podporován Benešem z Londýna, se kterým byl dokonce v tajném spojení a jenž na něj naléhal, aby vydržel a neabdikoval, nezabránil poválečné moci, aby Háchu ušetřili. Tak byl 13. května 1945 na příkaz Václava Noska zatčen a odvezen do vězeňské nemocnice na Pankráci. Jeho zdravotní stav a vážná nemoc byly milosrdnější než jeho věznitelé. Ve všeobecním opovržení zemřel 27. června 1945. Až po padesáti letech se dočkal své rehabilitace.

On sám věděl při svém rozhodnutí přijmout volbu hlavy státu, že přijímá osud obětního beránka, kterému nakonec nikdo nepoděkuje, přesně podle slov Karla Čapka, který řekl: „Chceš-li se dostat do velkých problémů, udělej něco pro svůj národ.“

K uctění památky této osobnosti i s ohledem na výročí 150 let od jeho narození připravilo Muzeum cenných papírů, nadační fond pamětní sběratelskou bankovku s motivem JUDr. Emila Háchy.

Bankovka o rozměru 156x75 mm je tištěna kombinovanou technikou ofsetu a tisku z výšky. Celkem je osmibarevná, ovšem díky speciální tiskové technologii užívané při tisku cenin je na ní deset různých barevných odstínů. Byla vytištěna v tiskárně cenin a obsahuje celkem 15 různých ochranných prvků. Autorem bankovky je Matěj Gábriš a bankovka byla vytvořena už v roce 2020. Až nyní jde poprvé do oběhu.

Na lícové straně je jako hlavní motiv JUDr. Emil Hácha, doplněný o Matyášovu bránu na Pražském hradě, a právnický symbol paragrafu, doplněného lipovou ratolestí. Rovněž je zde faksimile Háchova podpisu. Na rubové straně je hlavním motivem zámek Lány, doplněný prezidentskou standartou. Celá bankovka je smyšlena jako bankovka československá, neboť JUDr. Emil Hácha byl třetím československým prezidentem.

Celkově bylo vytištěno 1.600 kusů rozdělených do čtyřech sérií:
série AA, číselná řada 000001-000400
série CB, číselná řada 000001-000400
série CD, číselná řada 000001-000400
série EH, číselná řada 000001-000400

Série byly zvoleny záměrně a to AA jako nejoblíbenější sběratelská série. Sérii CB je zvolena s ohledem na Háchovo rodiště, Jihočeský kraj, okres České Budějovice. Série CD značí jeho roli diplomatickou a série EH je jednoznačně odkazující na jeho osobní monogram.

1654606927_HACHA-RUB

Prodej bankovek byl prvotně svěřen v rámci exkluzivní nabídky Klanu sběratelů, prodej série EH pak Kulturnímu a informačnímu centru města Trhové Sviny, rodiště Dr. Háchy.

Muzeum cenných papírů, nadační fond