Načítám data

Pamětní sběratelská bankovka 100 let Rudolfa Hrušínského

Dnes je tomu právě 100 let co se v Nové Včelnici narodil Rudolf Hrušínský.


Na sobotu 17. října 2020 připadá sté výročí narození Rudolfa Hrušínského. Snad samotný příchod na svět předurčil spolu s rodinnou hereckou tradicí jeho profesní život, narodil se totiž téměř na divadelních prknech v Novém Etynku (dnes Nová Včelnice). Na jevišti stál už jako malý kluk v kočovné společnosti své babičky Anny Budínské-Červíčkové. Od roku 1935 prošel mnohá pražská divadla, působil především na Vinohradech a v Městských divadlech pražských. V roce 1960 podepsal smlouvu s Národním divadlem.

Rudolf Hrušínský, ale nebyl jen herec. Působil jako divadelní a filmový režisér, jako dabér propůjčil svůj hlas desítkám herců z celého světa. Napsal i jednu divadelní detektivní hru.

Významně se také zapojil do obnovy společnosti po roce 1990, kdy zasedl ve Sněmovně lidu a velmi poctivě pročítal všechny návrhy zákonů. Přestože byl umístěn na kandidátce na jedné z posledních pozic, získal neuvěřitelných 170 tisíc preferenčních hlasů. I pro tento mandát přímo od lidí vytrval ve sněmovně až do voleb v roce 1992, kdy značně zklamán z politiky odešel. Zemřel 13. dubna 1994 v Praze. V rodinné herecké tradici pokračují oba jeho synové, Rudolf a Jan, který se ujal i divadelní tradice a je ředitelem úspěšného Divadla na Jezerce. I další generace rodu Hrušínských stojí úspěšně na divadelních prknech i před filmovou kamerou.


1602928423_H


K poctě této významné osobnosti připravilo Muzeum cenných papírů, nadační fond ve spolupráci s Občanským sdružením sběratelů Gábrišovek i autorem samým, Matějem Gábrišem, pamětní tisk v podobě sběratelské bankovky.

Hlavním motivem lícové strany bankovky je civilní portrét Rudolfa Hrušínského, kterého v druhém plánu doplňuje motiv Národního divadla, kde strávil 34 let své profesní kariéry.

Na rubové straně jsou atributy divadla i filmu, ale hlavním motivem je filmový pás. Bylo velmi těžké vybrat největší role. Vždyť za svůj život hrál ve 219 filmech, 18 seriálech a bezpočtu divadelních rolí, jen v Národním divadle jich sehrál padesát sedm - přesto byly zvoleny tři jeho nejtypičtější role. Z dramatických byla vybrána postava Karla Kopfrkingla z filmu Spalovač mrtvol. Dále policejní komisař Josef Ledvina z filmu Adéla ještě nevečeřela s typickým půllitrem piva, a nakonec hlavním motivem je světoznámá postava Josefa Švejka z filmu Dobrý voják Švejk. Je to současně poprvé na světě, kdy se tato postava objevila na bankovce.

Bankovky o rozměru 158x77 mm byly vytištěny technologií ofsetu v tiskárně cenin a obsahují celkem 18 ochranných prvků. Datum vydání bankovky připadá na 17. října 2020.

Bankovky jsou vydány v pěti sériích, z nich dvě jsou určeny exkluzivně pro bratry Hrušínské, další série MG pro tzv. roční sady prací Matěje Gábriše. Zbylé dvě série jsou určeny k volnému prodeji. Jedna pro český sběratelský trh v nákladu 900 kusů, druhá pro slovenský trh v počtu 700 kusů.

Prodej bankovek bude zajišťovat výhradně Klan Sběratelů, prostřednictvím svého klubového webu, kde se můžete zdarma registrovat
http://www.sberatel.info/registrace-do-klanu-sberatelu/

Prodejní cena bankovky je 200 Kč.

Věříme že se Vám tato sběratelská bankovka bude líbit.

Muzeum cenných papírů, nadační fond