TŘICET LET PLATEBNÍCH KARET V ČESKU A NA SLOVENSKU

sborník sestavil Rudolf Píša

desky

Edice MCP

ISBN 978-80-904178-4-7

Vyšlo: září 2019

Informace: 1. vydání, vázané, pevná vazba, šubr, formát 34x23 cm, 964 stran, hmotnost 5 kg

Cena:    3.999,00 Kč včetně DPH 10%

Objednat můžete na media@das-mcp.cz

Poštovné a balné: 180,00 Kč - platba na účet předem

                             350,00 Kč - dobírka

     Před třiceti lety se v tehdejším československém bankovnictví začaly používat první platební karty a s nimi také první dva bankomaty. Snad si to dnes uvědomuje málokdo, ale pro dosavadní platební formy to byla revoluce v oboru, srovnatelná s vynálezem knihtisku nebo přistáním člověka na Měsíci.

     Platební karty si za těch třicet let našly cestu do našich peněženek a staly se každodenní součástí života. Dnes jde díky moderním technologiím digitálního věku vývoj ještě dál a nachází zcela jiné formy placení než prostřednictvím malého typizovaného plastu. Mohlo by se tak v budoucích několika letech stát, že další generace budou považovat platební kartu za podobný historický produkt jako televizi bez dálkového ovládání nebo téměř vyhubené veřejné telefonní budky na mince.

     Aby současné i příští generace nezapomněly na české a slovenské platební karty, vznikla pamětní publikace, která se věnuje právě tuzemským kartám od jejich vzniku do současnosti.

     Titul Třicet let platebních karet v Česku a na Slovensku je složen ze dvou základních částí. Tou první je sborník textů, kam přispěli významní zástupci celého oboru. Vedle platební asociace Mastercard a VISA to byly národní oborové asociace Sdružení pro platební karty v ČR a Združenie pre bankové karty v SR. Svým dílem přispěly i technologické firmy Global Payments, Monet+, Infinity Consulting a přední světový výrobce karet Austriacard. Sborník by nebyl kompletní, kdyby se nevěnoval historii karet v obou státech, kterou napsal Ing. Pavel Juřík, autor Encyklopedie platebních karet a desítek knih na téma platebních karet.

     Druhou částí knihy je katalogový přehled, který mapuje karty vydávané v Česku a na Slovensku za celých třiceti let. Tato část čítá téměř 4 800 obrázků karet. Soupis jednotlivých vydání zahrnuje více než 8 000 jednotlivých verzí karet.

     Svým rozsahem jde o unikátní počin, který je současně dosud nejrozsáhlejším uceleným katalogem platebních karet na světě. Vydáno pouze 600 výtisků